یکی از موضوع هایی که لازم هست برای پروسه دانشگاهی و مهاجرتی، ارسال مدارک مهر مم شده و تایید شده توسط دانشگاه ایران هست، در این مطلب میخوام روند این کار رو در دانشگاه آزاد توضیح بدم

مرحله اول این هست که شما مدرک اصلی و ریز نمرات رسمی رو گرفته باشید.
مدرک که روند مشخص هست بعد از تحصیل و گرفتن گواهی موقت بعد چند ماه مدرک اصلی دانشگاه آزاد به همراه هلوگرام صادر میشه.

موضوع بعدی ریز نمرات رسمی هست، که شما باید از واحد دانشگاهی خودتون درخواست ریز نمرات رسمی کنید، هزینه داره باید پرداخت کنید، ریز نمرات رسمی توسط واحد دانشگاهی صادر میشه و برای دانشگاه آزاد مرکزی ارسال میشه، حدوداً ده تا پانزده روز بعد مدرک شما به واحد دانشگاهی میرسه و میتونید برید بگیرید.

یک مورد خاص وجود داره، اگر واحد دانشگاه شما دور هست، بعضی از واحد دانشگاهی به شما شماره نامه مربوطه میدن و شما میتونید برید از دانشگاه آزاد مرکزی بگیرید.

یکی از موارد که شاید به درد شما بخوره آدرس دانشگاه آزاد مرکزی هست:
تهران، انتهای بزرگراه شهید ستاری(شمال)، میدان دانشگاه، بلوار شهدای حصارک، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی

موضوع بعدی پس از اینکه شما مدرک رسمی و ریز نمرات رو گرفتید، ترجمه مدارک هستش، برای کانادا مدرک ها فقط لازم است ترجمه رسمی به مهر مترجم رسمی دادگستری انجام بشه (یعنی مهر وزارت امور خارجه و مهر وزارت دادگستری لازم نیست)، از مترجم خودتون بخوایید که مهر کپی برابر اصل رو روی مدارک بزنه. پس فقط دو تا مهر لازم است، یکی مهر مترجم رسمی دادگستری، یکی هم مهر برابر اصل که مترجم رسمی دادگستری میزنه.

شما بعد از اینکه مدارک برای ترجمه دادید باید یک کپی از مدرک اصلی و یک کپی از ریز نمرات رسمی خودتون رو برای دانشگاه آزاد مرکزی ببرید، اونجا هم یک فرم خیلی ساده به شما داده میشه که پر میکنید و امضا میکنید و تحویل میدید(این مرحله از کار از شما پول دریافت نمی کنند).

تهران، انتهای بزرگراه شهید ستاری(شمال)، میدان دانشگاه، بلوار شهدای حصارک، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، بلوک 3 طبقه همکف دبیر خانه اداره کل بین الملل (وقتی بلوک 3 رفتید، انتهای سالن سمت راست یک راهرو هست اونجا دبیرخانه اداره کل بین الملل هستش) (جلوی دانشگاه آزاد مرکزی جا پارک نیست، شما میتونید از پارکینگ دانشگاه آزاد علوم تحقیقات که 200 متر بالاتر هست استفاده کنید، پارکینگ خیلی بزرگ هست و 7 طبقه طبقاتی هست، هزینه پارکینگ 2 هزار تومان (هزینه مربوط به مهر 98 می باشد)، و شما از طبقه پنجم یک راهرو وجود داره که میتونید به دانشگاه آزاد مرکزی مراجعه کنید)

تقریبا به شما گفته میشه یک هفته تا ده روز دیگر مراجعه کنید تا مدارک شما تایید اولیه انجام بشه (برای من با توجه به تایم که درخواست دادم و نامه به دستشون رسیده بود 3 روز طول کشیده بود، زمان بیشتر میگن که حتما رسیده باشه، ولی اگر عجله دارید 3 4 روز پس از درخواست برید اونجا)

در مراجعه دوم، شما دوباره به دبیرخانه مراجعه میکنید، چک میکنن تاییده مدرک تحصیلی و ریز نمرات شما رسیده باشد، شما باید در این مرحله اصل مدرک تحصیلی و اصل ترجمه رسمی خودتون رو همراه داشته باشید، همچنین فرم مخصوص به وس یا دانشگاه خودتون هم همراتون باشه، در تابلو های جلویی دبیرخانه اطلاعات مربوط به تکمیل این فرم ها گذاشته شده است، شما باید این فرم ها به صورت کامل خودتون پر کنید، هم قسمت مربوط به خودتون، هم قسمت مربوط به دانشگاه رو، پس از این مرحله شما باید با گرفتن مدارک تاییده مدرک تحصیلی که دبیرخانه به شما میده و اصل مدارک برید بلوک دو طبقه چهارم، برای رفتن به طبقات بلوک 2 از شما کارت شناسیی دریافت میشه و به شما رسید میده، که باید فرم رسید بدید به شخص مربوط به کار شما براتون امضا کنه که بتونید مدرک شناسایی رو پس بگیرید.

روند در بلوک 2 طبقه چهارم، دو تا سه ساعت ممکنه طول بکشه، شما به اتاق اول که میرید دستور میگیرد برای انجام کار، بعد میدید به شخص بررسی کننده 2 تا 3 ساعت طول میکشه همه مدارک چک میکنه، بعد مدارک چک شده آماده میشه ببرید برای مهر و امضا که همون طبقه چهارم هستش.

پس امضا شما مدارک میگیرد و بر میگردید دبیرخانه برای ارسال، هزینه های این مرحله، 30 هزار تومان برای خدمات دانشگاه آزاد مرکزی که باید در بانک ملی بلوک 2 پرداخت کنید، و 290 هزار تومان برای هزینه پست که باید از دستگاه عابر بانک در بلوک 2 کارت به کارت کنید، دانشگاه آزاد مدرک به شما تحویل نمیده، و خودش پست میکنه، خودشون پیش فرضشون اینه که با کارا پست ارسال کنند ولی نوشتن شما میتونید بین پست ها انتخاب کنید، از شما رسید 30 هزار تومانی، رسید کارت به کارت به حساب کارا پست به مبلغ 290 هزار تومانی، و کپی کارت ملی دریافت میشه برای ارسال مدارک، مدارک توسط کارا پست ارسال میشه.

روند ارسال کارا پست:
بر اساس جستجویی که در اینترنت کردم و شواهد که وجود داره فعلا کارا پست، مدارک تا دبی یا آلمان حمل میکنه، بعد از اون با پست فدکس مدارک برای ادرس مربوطه ارسال میشه، بسته ها چه از دبی ارسال بشوند و چه از آلمان، در نهایت به هاب آمریکا فدکس میرسن و از اونجا برای کشور کانادا ارسال میشن.

یکی از مشکلات پست کارا پست همین موضوع است که مدارک از آمریکا عبور میکنه، و آمریکا ممکنه مدارک که از ایران ارسال میشن رو باز کنه و چک کنه داخلش چی هست. این موضوع از اونجایی که قرار مدارک مهر موم شده برسن به موسسه وس و یا دانشگاه های کانادا، در صورت باز شدن مدرک باید دوباره مدارک ارسال بشوند( موسسه وس که خیلی رو این موضوع حساس هست، دانشگاه ها ممکنه خیلی حساس نباشن)

من بخاطر اینکه خیلی عجله داشتم و هی چک میکردم، با یک روش تونستم بقیه بسته های دیگه هم شماره هاشون پیدا کنم و به صورت که اگر مدارک شما شنبه یا یکشنه ارسال بشن توسط دانشگاه آزاد معمولا میره دبی بعد اروپا، آمریکا و در نهایت میرسه کانادا، و اگر مدارک یکشنبه به بعد ارسال بشن اول میرن آلمان، آمریکا و در نهایت کانادا.

مدارک که از دبی رد میشن معمولا 5 تا 6 روزه میرسن
مدارک که از آلمان رد میشن معمولا 3 تا 4 روزه میرسن

البته این موضوع طبیعی هست تا حدودی چون شنبه و یکشنبه تعطیل هستن اکثر کشور ها باعت کند شدن مراحل می شود.

اگر سوال و یا نکته ای بود که من جا انداختم و یا سوال بود، در کامنت میتونید برام بفرستید من مطلب رو تکمیل تر کنم.

البته این بلاگ به اون شکل کسی نمیخواند مطالب رو ولی من مینویسم شاید یک روزی به درد کسی بخوره.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها